Analist Uyardı: Bu 3 Kripto Para için Riskler Arttı, Uzak Durun!

Üç popüler ve yüksek sermayeli kripto para birimi bu hafta artan satış baskısı altına girdi. Kripto analisti Vinicius Barbosa, bu satış faaliyetlerinin, piyasa katılımcılarının artan arz baskısının fiyat üzerindeki etkileri konusunda spekülasyon yapması ve riskleri artırması nedeniyle dalgalanma yaratabileceğini söylüyor. Bu bağlamda analist, aşağıdaki üç kripto para biriminin, şu anda çoğu projeden daha yüksek bir risk teşkil ettiğini belirtiyor.

XRP bugüne kadarki en büyük aylık satışının ortasında!

İlk sırada, 27,10 milyar dolarlık bir piyasa değeriyle Ripple’ın XRP yerel tokenı var. Geliştirilmesinin arkasındaki şirket ve XRP’nin en büyük sahibi olan Ripple, piyasaya sürülmesinden bu yana her ay önemli satışlara sahne oldu. Bununla birlikte, hazine hesabından harcanan 400 milyon XRP ile Haziran ayındaki faaliyet, bugüne kadar bildirilen en büyük satış oldu. Bu, token başına yaklaşık 0,50 dolarlık ortalama aylık fiyatla 200 milyon dolara denk geliyor.

Ripple’ın hesabı tokenları çoktan harcamış olsa da, bunlar yavaş yavaş kripto borsalarında arz baskısı haline gelecektir. Yılbaşından bugüne kadar olan grafiğin de gösterdiği gibi bu durum XRP fiyatını etkileyebilir. Satış yapılan 14 günün yalnızca beşinde pozitif fiyat hareketi yaşandı: 5, 11 Şubat, 14 Nisan, 13 Mayıs ve 20 Mayıs. Diğer dokuz günün tamamı yerel çöküşlerden oluşuyordu. Bu da şirketin faaliyetlerini izlemenin önemini kanıtlıyor. Dahası, XRP’nin yılbaşından bugüne aylık performansı 2024’ün ilk beş ayının üçünde negatif oldu.

XRP/USD günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Gizemli AVAX balina aktivitesi kripto para için kargaşa yaratıyor

İkinci sırada, piyasa değeri 10,30 milyar dolar olan Avalanche (AVAX) geliyor. Gizemli bir balinan Binance ve Coinbase gibi birden fazla borsada AVAX satmaya başladı. Bunun ardından AVAX son 24 saat içinde değerinin yaklaşık %5’ini kaybetti. Bu durumu ilk olarak ZachXBT bildirdi. Yaklaşık 55 milyon dolarlık satış, traderları kırmızı alarma geçirdi. Böylece, birçok kişi korku, belirsizlik ve şüpheye (FUD) yanıt olarak panik satışı yaptı.

Avalanche, basın saatine göre 26,14 dolardan işlem görürken, yılbaşından bugüne %32,18 kayıp yaşadı. Ayrıca, token bu yılın en yüksek seviyesi olan 60$’dan daha da büyük kayıplar yaşadı.

Avalanche (AVAX) yılbaşından bugüne fiyat grafiği.

LINK devam eden enflasyon ve sürekli satış baskısı altında

Son olarak, Chainlink (LINK), projenin hak ediş sözleşmelerinin Cuma günü yaklaşık 300 milyon dolar değerinde büyük bir satış için 21 milyon LINK’i dolaşıma sokması nedeniyle bu hafta işlem yapmaktan kaçınan üçüncü kripto para oldu. Ekip kilidi açılan miktarın 18,75 milyonunu bir Binance para yatırma adresine gönderdi. Böylece şirket, raporlama yoluyla şişirilmiş arzın yaklaşık %88’ini 265 milyon dolar piyasa değeriyle derhal satma niyetini gösterdi.

Bu, Chainlink’in 8,4 milyar dolarlık piyasa değerinin %3,5’ini temsil ediyor. Bu yüzden, borsa üzerinde güçlü bir arz baskısı yaratabilir. LINK şu anda aylık %14,26 kayıpla 13,79 dolardan işlem görüyor.

Chainlink (LINK) bir aylık fiyat grafiği.

Makaledeki görüşler ve tahminler analiste ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Kriptokoin.com olarak yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir