Gelecekte en sık ölüm nedeni ne olacak?

Yaşlılığın çıtası yükseltiliyor

Yaş ortalamasının arttığı yeni bir haber değil. Binlerce insan zaten yüz yaşına kadar yaşıyor. Uzmanların tahminlerine göre 2050 yılına kadar milyonlarcası olacak. On yıl içinde yaşlıların sayısı ikiye katlanacak. Washington Üniversitesi’nden araştırmacılar 2100 yılına kadar 130 yıl yaşayacağımızı öne sürüyorlar. Hatta bunlardan biri olan A. de Gray, bir gün hücrelerin parçalanmasını ve dolayısıyla yaşlanmayı durdurmanın mümkün olacağı görüşündedir. Öyle ölümsüz olurduk(?). Bilim insanları birden fazla çalışmada insan yaşının olası üst sınırını ele aldı. Brighton Üniversitesi’nden Profesör R. Faragher geçtiğimiz günlerde bu durumun en fazla 150 yıldır böyle olduğunu ifade etti. Ancak bu, örneğin “yaşlılığın ölümü” anlamına gelir. Ancak gelecekte de tek ölüm nedeni bu olmayacak. Yaşlılık başka riskleri de beraberinde getirir.

Dünya istatistiklerinden

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve diğer kurumlar her yıl ölümlerin sayısı ve nedenlerine ilişkin istatistikler yayınlamaktadır. Küresel ölçekte ve uzun vadede kalp hastalıkları, felç ve kanser başlıca öldürücüler arasında yer alıyor. Eğitim ve tıbbi bakım nedeniyle kalple ilgili hastalıkların görülme sıklığı son 50 yılda azaldı. Dolayısıyla yirmi, otuz yıl içinde kanserin ilk sırayı alması mümkün. Ancak tıp, tedavisinde de ilerleme kaydediyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre önümüzdeki yıllarda en sık görülen beş ölüm nedeni listesinde trafik kazaları ilk sırada yer alacak. Bunları kalp hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, HIV/AIDS ve şaşırtıcı bir şekilde tüberküloz takip ediyor.

Nüfus yaşlandıkça hastalıklar artıyor

Salgın hastalıkları ve pandemileri bir kenara bırakırsak, 20. yüzyılın başında ölümcül hastalıkların çoğu bulaşıcıydı (tifo, kolera, boğmaca vb.). 21. yüzyılda bunların yerini daha önce bahsedilen kronik hastalıklar aldı. Ortalama yaş arttıkça ve “yaşlı” insan sayısı arttıkça başka ölümcül faktörler de ekleniyor. Yaşlıların yaşamları, düşmeler ve yaralanmalardan kaynaklanan komplikasyonların yanı sıra grip, zatürre ve alt solunum yollarının kronik hastalıkları nedeniyle de tehdit altındadır. Ve özellikle yaşlılık hastalıkları. Alzheimer hastalığı ve demans. Bu hastalıklardan ölenlerin sayısı artıyor. Obezite de sahnede ve onunla birlikte “sessiz katil” olan diyabet de var. Ve aynı zamanda gençler için de geçerlidir. Pek çok çocuk, genç ve genç, görünüm açısından fazla kilolardan endişe duymaz, sonuçta bunları genellikle bir avantaj olarak öne çıkarırlar, ancak sağlık açısından bakıldığında yaşlılıktaki sağlık sorunlarını “telafi ederler”.

İklim değişikliği, yeni tehditler

Günümüzde kronik hastalıkların yanına bulaşıcı hastalıklar da ekleniyor. Ve hatta çocuk felci veya veba gibi “yok edilmiş” sayılanlar bile. Grip salgınları bizi bekleyebilir, ancak “soğuk algınlığı, öksürük, ateş” değil, İspanyol veya Rus tipi virüsler, bilim adamlarının bildirdiği gibi, şu anda yeni hastalıkların yüzde 70’e kadarı hayvanlardan “yakalanıyor”. Ve gelecekte pandemilerin nedeni olabilirler. Epidemiyologlar ayrıca gelecekte sağlığımızı daha sık tehdit edecek olan bakteri ve mikozlara (mantarların neden olduğu enfeksiyonlar) karşı bağışıklığın azaldığı konusunda da uyarıda bulunuyor.

Son istatistiklere göre ısınma ve iklim değişikliğinin sağlık ve ölüm üzerinde doğrudan etkileri var. Ve önümüzdeki yıllarda da durum farklı olmayacak. Sıcak, kardiyovasküler hastalığı olan hastalarda artan sayıda ölüme neden olur, ancak sıcak bitkinliğinden ölüme neden olur. Değişen iklim otoimmün sistemimizi de etkiliyor. Alerjiye, astıma ve diğer solunum yolu hastalıklarına yol açar.

Varsayımlara göre artan sıcaklıklar sayesinde tehlikeli ve ölümcül hastalıkları taşıyan parazitler çoğalacak. Sivrisinek ve benzeri canlılar gibi böcekler, sıtma, sarı humma, chikungunya ve daha önce bilinmeyen diğer hastalıkları, bunların hiç oluşmadığı ve insanların bunlara karşı kesinlikle doğal bağışıklığının olmadığı bölgelerde yayabilir. Bazıları doğrudan ölümcül olmayıp hastayı ömür boyu etkiler ve sonuçları sıklıkla ölümle sonuçlanır. Diğer tropik hastalıklar da yayılacak.

Geçtiğimiz yıl (2021), National Geographic endişe verici istatistikler yayınladı: Altı kıtada, 732 lokasyonda, tüm ölümlerin %37’si sıcaklık ve iklim değişikliğiyle bağlantılı. Isı sinsi bir katildir ve raporun yayınlandığı dönemde sıcak hava dalgaları ABD’deki en ölümcül doğal afet olarak kabul ediliyordu…”

Hawaiili klimatolog C. Mora’ya göre bu durum, örneğin kalp stresine, beyin fonksiyonlarının kaybına yol açan hücre hasarına, böbrek hasarına ve diğer ölümcül durumlara, ayrıca vücut kan akışını belirli bir düzende yeniden yönlendirdiğinde ortaya çıkan büyük organ yetmezliğine neden olur. uzuvlardaki ısıdan kurtulma çabası. İklim koşullarıyla ilgili uzmanlara göre sıcakların etkisiyle özellikle yaşlılar arasında bu sayı artacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir