Konutta ‘alıcı piyasası’ oluştu: İlanlarda dikkat çeken rakam!

Milliyet.com.tr/ ÖZEL Konut piyasasında yaşanan durgunluk ilan sayılarında gözlenmeye başladı. Piyasada ilan sayılarında artışlar yaşanırken, ilana çıkan konutların satış süreleri de uzamaya başladı. Konutta ‘alıcı piyasası’nın oluştuğu ve pazarlıkta ciddi avantajların olduğu belirtiliyor. Peki ev sahipleri pazarlık sonrası ne kadar fiyat kırıyor? Şu anda İstanbul, Ankara ve İzmir’de konut fiyatları ortalama ne kadar oldu?

İLAN SAYISINDA 3 AYDA DİKKAT ÇEKEN ARTIŞ

Konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye açıklayan Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı şu ifadeleri kullandı: “Özellikle gayrimenkul piyasalarında son dönemde satılık olarak arz edilen gayrimenkul sayısında bir artış bulunuyor. Son 3 ayda ilan sayılarında yüzde 10 civarında bir artış olduğunu ifade edebiliriz.

VATANDAŞLAR KONUTLARINI NEDEN SATIYOR?

Bu kapsamda özellikle mal sahiplerinin taşınmazları elden çıkarmalarının birden fazla nedeni var. Bunları değerlendirdiğimizde;

-Mevduat faizlerindeki yüksek oranlar nedeniyle gayrimenkulünü satarak parasını aslında faizde değerlendirmeyi düşünenler var diyebiliriz.

– Özellikle deprem gibi riskler nedeniyle eski ve deprem konusunda riskli olma ihtimali olan konutlarını satıp, daha yeni bir taşınmaz almak isteyenler söz konusu.

– Yaklaşık son 2 yıldır konutlardaki kira gelirlerine getirilen artış sınırlaması ve bu nedenle kira gelirlerinin piyasa şartlarına göre oldukça düşük kalan taşınmaz sahiplerinin konutunu elden çıkarmak istemesi.

– Kiracılar ile mal sahipleri arasındaki dava sürelerinin de oldukça uzun sürmesi nedeniyle mal sahiplerinin yaşadığı sıkıntılar ilan sayılarındaki artışın başlıca sebepleri olarak gösterilebilir.

-Bunların yanı sıra özellikle kredi faiz oranlarındaki artışlar da konuta olan talebi çok büyük ölçüde kısıtlıyor. Bunların her biri nedeniyle arz artarken talep düşüyor ve bu durum tekliflere de yansıyor.

‘PİYASADA TAKAS VE DÜŞÜK FİYAT TEKLİFİ VERENLER ARTTI’

İlanların yayında kalma süresi son incelemelere göre ülke genelinde 72 güne kadar yükseldi. Bu açıdan da alıcıların takas teklifleri başta olmak üzere taşınmazlar için düşük fiyattan tekliflerinin gün geçtikçe arttığını görüyoruz.

‘PAZARLIK YAPANIN YÜZDE 10-15 AVANTAJI VAR’

Bu kapsamda ilanlara verilen tekliflerde %10 ile %15 arasında daha düşük teklifler alındığını ifade edebiliriz. Konut alırken pazarlık yapanlar için yüzde 10-15 aralığında bir avantaj var diyebiliriz.

KONUT FİYATLARINDA REEL BAZLI DÜŞÜŞ SÜRER Mİ?

Konut fiyatlarında reel bazda bir gerileme var. Lakin artan bir inşaat maliyeti söz konusu. Hatta inşaat maliyetleri ortalaması şu anda konut fiyat endeksinin de üstüne çıktı. Faizden elde edilen gelirler her ne kadar şu an için cazip gözükse de 3. çeyrek sonrasında konut fiyatlarının enflasyon seviyesini koruyacağını düşünüyorum.

‘KİRADA ARTIŞLAR DAHA YÜKSEK ORANDA YAŞANABİLİR’

Konut fiyatları reel bazda 3. çeyrek dönemine düşmeye devam edebilir. Bu dönem içinde kira fiyatlarında artışlar daha yüksek oranda yaşanabilir. Ayrıca bu kapsamda ticari gayrimenkulde de geriden gelen artışları görmeye devam edebiliriz.

İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR’DE FİYATLAR NE DURUMDA?

Ortalama satılık konut metrekare fiyatları İstanbul’da 39.000 TL, Ankara’da 21.000 TL ve İzmir’de 32.000 TL seviyelerinde diyebiliriz. Tabi bu durum 0 daireler için biraz daha yüksek seyrediyor.

İSTANBUL’DA EN UYGUN SEMTLER HANGİLERİ?

İstanbul’da ortalama satılık metrekare fiyatlara baktığımızda en düşük fiyatlı semtler şu şekilde:

Esenyurt’ta yaklaşık 21.000-TL,

Güngören ve Sultangazi’de yaklaşık 27.000-TL,

Arnavutköy ve Sultanbeyli 28.000-TL,

Sancaktepe’de 29.500-TL,

Beylikdüzü’nde 30.000-TL”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir